Siyaset

Yeni bir dönem ? Siyasetçiler canlı yayında karşı karşıya!

Geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın 2017 yılında 1 katrilyona gerçekleştirilen ihaleyi, kendilerinin bu yılın fiyatı ile 188 milyon lira yaptıklarını söylemesi üzerine, dönemin Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten Mansur Yavaş’a canlı yayında tartışma teklifi geldi.

Melih Gökçek’in konu ile ilgili atmış olduğu tweetler;

Mansur Yavaş bu teklifi kabul edip Melih Gökçek ile canlı yayına çıkacak mı yoksa mevcut siyasi anlayışı devam ettirip, yan mı çizecek? Bunu yakında anlarız.

Mansur Yavaş’ın Melih Gökçek’in teklifini kabul etmesi siyasette yeni bir dönemin başlamasına yol açabilir. “İhaleleri açık şeffaf, internetten yayınlamak suretiyle bütün dünyanın izleyeceği şekilde ilan ederek yayınlayan” bir anlayışa sahip olduğunu dile getiren bir Başkanın bu teklifi kesinlikle kabul etmesi gerekir.

Canlı yayında tartışan siyasetçiler için uygun ortam nasıl olmalıdır?

1-Tartışmayı yönetecek sunucu tanınmış bir kimse olmamalı, program bitince sunucu konuşulmamalı.

2-Programın kuralları bellirli olmalı. Yayından önce açıklanmalı. Her bir siyasetçiye belirli bir süre söz hakkı verilmeli. Mesela 15 dk. Rakibi konuşurken diğer siyasetçinin mikrofonu kesilmeli sesi yayına verilmemelidir.

3- Programın yayın ve reklam akışı belli olmalıdır.

4-Sunucu tartışmanın en sıcak yerinde “sözünüzü bitirmeden önce reklam arasına gitmemiz gerekiyor, reklamdan sonra sizinle devam edeceğiz” gibi cümleler kesinlikle kurmamalıdır.

Bu siyasi kültürümüzde yeni bir dönem başlatabilir.

Yorum Yap

Yorum göndermek için buraya tıklayınız.