Siyaset

Siyasette emeklilik yaşı olmalı

Günümüzde geldiğimiz noktada Türkiye’de siyasi alternatifsizlik hakim. Peki sorumsuz ve ölümsüz başkanların ülkesinde değişim nasıl gerçekleşecek? Çözüm siyasette emeklilik yaşı gelmesidir.

Meral Akşener

Partisi: İYİ Parti
Doğum tarihi: 18 Temmuz 1956 (63 yaşında)

2018 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde almış olduğu %7,3 oranındaki oy, partisinin almış olduğu %9,96’lık oy oranının gerisinde kalınca sorumluluğu kabul ettiğini söyleyerek istifa edeceğini açıklamıştı.

Hatta “Bir daha dönmemek üzere istifa ediyorum” dediği konuşuluyordu.
Ancak ne olduysa Meral Akşener de sorumsuz ve ölümsüz başkanlar arasında yerini aldı.

2019 Yerel seçimlerinde partisinin oy oranı biraz daha düşmüş gözüküyor.

Devlet Bahçeli

Partisi: Milliyetçi Hareket Partisi
Doğum tarihi: 1 Ocak 1948 (71 yaşında)


Sorumsuz ve ölümsüz başkanlar parti kursa başkan yardımcısı kesinlikle Devlet Bahçeli olurdu. Aslında başkan olması gerekirdi ancak Bahçeli’nin başarı elde ettiği görülmemiştir.

2002 yılında partisi %10 oy kaybederek baraj altında kalınca istifa edeceğini açıklamıştı.
O günlerde yapılan bir hamle Türkiye’nin kaderini değiştirebilirdi.

Devlet Bahçeli o kadar çok söylem değiştirdi ki artık ne olduğunu anlayamıyoruz. Koltuğu kaybetmemek için ne gerekiyorsa yaptı. Tüm rakiplerini eledi. Eskiden muhalefet partisi lideriydi, artık muhalefete muhalefet yapıyor.

Bahçeli Genel Başkanlığı süresince toplam 15 seçim kaybetti.

Kemal Kılıçdaroğlu

Partisi: Cumhuriyet Halk Partisi
Doğum tarihi: 17 Aralık 1948 (71 yaşında)


Dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, seks kasedi çıkınca genel başkanlıktan istifa etmeyi uygun gördü. Şuna eminim ki Baykal’ın kaseti ortaya çıkmasaydı şuanda Kılıçdaroğlu’nu değil hala Baykal’ı konuşuyor olurduk.

2010 yılında partinin başına geçtiği günden bu yana ne etkili bir muhalefet yapabildi ne de liderlik gösterdi. Ülke tek adam rejimine doğru giderken kendisi de partide tek adam rejimi kurdu. 24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olarak katılmak yerine en büyük rakibi Muharrem İnce’yi aday gösterdi. Böylece hem sorumluluktan kaçtı hem de rakibine jübile yaptırdı. Seçim kazanmak gibi bir derdi olmadığını bir kez daha herkese gösterdi.

Hedefimiz %40 diyerek yola çıkmıştı. 9 seçim kaybetti. Yola çıkarken hedeflediği oy oranına asla yaklaşamadı.

Recep Tayyip Erdoğan

Partisi: Adalet ve Kalkınma Partisi
Doğum tarihi: 26 Şubat 1954 (65 yaşında)

17 yıllık iktidarı boyunca rakipleri bu haldeyken Recep Tayyip Erdoğan’ın bırakması söz konusu bile değildi. Rakiplerinin aksine Erdoğan hiçbir seçimi kaybetmedi.

Muhalefetin başarısızlığı nedeniyle Erdoğan ülkeyi dilediği gibi yönetti. 2 kere anayasayı değiştirdi. Başkanlık sistemini getirdi başkan oldu. Detaya girmeyeceğim ancak ülkeyi keyfince yönetti. Her istediği oldu.

Erdoğan o kadar uzun süre ülkeyi yönetti ki geldiğimiz noktada artık hiçbir şekilde bırakamayacak duruma geldi.

Rakiplerine kıyasla partisinin aldığı oylara bakarak Erdoğan’ın bırakması düşünülemez bile.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde siyasi parti liderleri kaç yaşında olacak?

Meral Akşener 67 yaşında,
Recep Tayyip Erdoğan 69 yaşında,
Devlet Bahçeli ve Kemal Kılıçdaroğlu 75 yaşında olacak.

Ve asla bırakmayacaklar.

Muhalefet partilerinin mevcut başkanları görevde olduğu sürece Erdoğan herhangi bir seçimi kaybedeceğe benzemiyor. 17 yıllık Erdoğan yönetiminin bize gösterdiği tek değişim ise kötüye doğru gidişat oldu.

Diyelim ki bir gün şartlar değişti ve ileri giden yolda bir karar alınması gerekiyor. Bu karar kesinlikle “siyasette emeklilik yaşının belirlenmesi” olmalıdır. Devlette nasıl memurlar 65 yaşından sonra zorunlu olarak emekli ediliyor ise bu da öyle bir şey.

Siyasi Emeklilik Yasası Özeti

65+ Yaş ve üstü kimseler; Muhtarlık, belediye başkanlığı, siyasi parti başkanlığı ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olamazlar.

Karanlık günler geride kaldı ilk adım atıldı.

Yorum Yap

Yorum göndermek için buraya tıklayınız.